• "Gorczańskie Bajanie" w Zasadnem

24.05.2022

XI Gminny Konkurs Gawędziarski „Gorczańskie Bajanie” zgromadził tych, którym zależy na kultywowaniu tradycji. Gawędziarską rywalizację przeprowadzono w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zasadnem. Brali w niej udział reprezentanci naszej szkoły.

Gawędziarzy prezentujących się w trzech kategoriach wiekowych oceniała komisja w składzie: dr Artur Czesak, Monika Kurzeja, Elżbieta Citak, Irena Hyrc.

Kategoria dziecięca:

I miejsce – Martyna Kurzeja z Zasadnego,

II miejsce – Anna Gorczowska z Zasadnego i Sebastian Gromala z Kamienicy,

III miejsce – Wiktoria Kurzeja z Zasadnego,

Wyróżnienie – Aleksandra Owsianka z Kamienicy.

Kategoria młodzieżowa:

I miejsce – Mateusz Cepielik z Kamienicy,

II miejsce – Karolina Gromala z Kamienicy i Łucja Wojtas z Kamienicy,

III miejsce – Jakub Mikołajczyk z Kamienicy i Szymon Wąchała z Kamienicy,

Wyróżnienie – Mateusz Babiarz z Zalesia.

Kategoria dorosłych:

I miejsce – Monika Cepielik z Kamienicy.

Konkurs ma na celu budowanie więzi międzypokoleniowych, przypomnienie zwyczajów i tradycji rodzin górali łącko-kamienickich oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk gwary Górali Białych.

Po konkursie odbyło się spotkanie promujące książkę „Godki Górali Białych” wydaną przez Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Zasadnem. Publikacja ta  jest zbiorem 28 gadek prezentowanych w poprzednich edycjach konkursu. Dodatkową wartością książki jest dołączona do niej płyta z nagranymi wybranymi gadkami.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy sukcesu!