• Dzień Życzliwości i Pozdrowień

30.11.2022

Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony 21 listopada przypadł w naszej szkole jako pierwszy dzień Tygodnia Dbania o Relacje, który obchodziliśmy w dniach 21-25 listopada.

Z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie mieli możliwość napisać do siebie miłe pozdrowienia i wysłać naszą „Szkolną pocztą” zorganizowaną przez SU. Z tej okazji zespół SzPZ przygotował także gazetkę na szkolnym korytarzu.

E.A.

• Zabawa andrzejkowa

24.11.2022

22 listopada w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Andrzejki, które na stałe wpisały się w scenariusz szkolnego kalendarza, są wspaniałą okazją do dobrej zabawy i  jednocześnie źródłem szacunku dla tolerancji oraz obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dyskoteka szkolna jest okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także integracji szkolnej społeczności. Szaleństw, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

• Nauka i zabawa z robotem Photon

24.11.2022

Uczniowie klasy 2a podczas zajęć komputerowych poznali Photona i jego możliwości.

Photon to interaktywny robot edukacyjny, który poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Pomaga im rozwijać kreatywność, zdolność logicznego myślenia, ułatwia poznawanie podstaw programowania.

Photon uczy logicznego myślenia, nowych technologii, podstaw programowania, szybkiego podejmowania decyzji, rozwija pamięć.

Zaprojektowali go specjaliści z dziedziny psychologii, grywalizacji oraz user experience. Dzięki temu może zapewnić uczniom stymulowany rozwój ich umiejętności przez wiele miesięcy. Po wyjęciu Photona z pudełka, robot nie potrafi nic. To uczniowie pomagają mu nauczyć się wszystkiego od podstaw – kierunków, kolorów czy nawet reagowania na bodźce i interakcji z otoczeniem. Przy tej okazji uczniowie uczą się jak działają technologie oraz stawiają swoje pierwsze kroki w świecie programowania.

Roboty Photon zostały zakupione przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

• Lekcja w ... goglach

16.11.2022

Uczniowie klasy 2a mieli dziś okazję testować okulary VR, zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Dzięki  goglom uczniowie przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości, która jest niewątpliwie atrakcyjną i nowoczesną formą kształcenia. VR wzbudziła ciekawość uczniów, wzmogła zainteresowanie realizowanym tematem i umożliwiła utrzymanie zaangażowania dzieci w zajęcia.

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

• Powiatowy Turniej Gier i Zabaw „Mały Mistrz”

16.11.2022

15 listopada 2022r. odbył się w Mszanie Dolnej Powiatowy Turniej Gier i Zabaw „Mały Mistrz”. Naszą „Jedynkę” dumnie reprezentowali uczniowie z klasy IIIa w składzie: Małgorzata Bieniek, Oliwia Bąk, Julia Cepielik, Kamila Bieniek, Jakub Poręba, Szymon Ligas, Dawid Kamiński i Dawid Siekierczak. Uczniowie dzielnie współzawodniczyli z młodymi sportowcami z innych szkół powiatu limanowskiego i zajęli VI miejsce w Turnieju. Serdecznie gratulujemy!

• „Szkoła do hymnu” 2022

10.11.2022

Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach odbyło się wspólne śpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek, 10 listopada. Odświętnie ubrani uczestnicy akcji, przystrojeni kokardami narodowymi i chorągiewkami, zaśpiewali uroczyście "Mazurka Dąbrowskiego". W taki sposób cała społeczność szkolna włączyła się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

.„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji zawsze włączały się także placówki polonijne z całego świata.W ubiegłym roku „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.

Czy wiesz, że ...Mazurek Dąbrowskiego jest jednym z najbardziej tanecznych i skocznych hymnów narodowych w Europie. Stał się oficjalnym hymnem Polski od 26 lutego 1927 roku. Autor muzyki do słów Józefa Wybickiego wciąż pozostaje nieznany. Jednak nie ma wątpliwości, co do tego, że nasz hymn wyróżnia się muzycznie na tle Europy. Na początku XX wieku, kiedy zastanawiano się, który utwór może być naszym hymnem narodowym, czy Mazurek Dąbrowskiego, czy Rota, czy może Bogurodzica, to uznano się, że najlepszy będzie Mazurek Dąbrowskiego przez to, że jego melodia jest żywa i dobrze się śpiewa. Niewiele jest hymnów europejskich, w których jest szybkie tempo.

• Czytanie dla pokoju

08.11.2022

W październiku, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tym razem pod hasłem „Czytanie dla pokoju”. Głównym celem święta była popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze społecznym i materialnym.

Nasza biblioteka również włączyła się do akcji poprzez przygotowanie wystawy książek nawiązującej do tego tematu oraz organizację „Spotkania z książką” uczniów klasy 7a. Podczas tychże zajęć uczniowie dyskutowali nad znaczeniem hasła tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, przeglądali przygotowane książki i czytali wybrane fragmenty utworów.  W zaprezentowanym zestawieniu znalazły się tytuły klasyczne oraz te wydane niedawno - zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.