• Dbamy o dobro naszej planety
          • Dbamy o dobro naszej planety

            25.04.2022

             

             22 kwietnia w sposób szczególny czcimy naszą planętę, bo właśnie wtedy   obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jest to świetna okazja, by pokazać, jak szanować Ziemię i chronić ją przed szkodliwym wpływem różnych czynników. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w tę proekologiczną akcję i udowodnili, że dobro naszej planety nie jest im obce.

            Dla uczczenia Matki Ziemi pięciu śmiałków poszerzało swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii. 21 kwietnia stanęli w szranki w konkursie wiedzy ekologicznej „Eko- asy”. Byli wśród nich: Magdalena Kluska - kl.6a, Antoni Nocoń - kl.5a, Katarzyna Mucha -kl.5a, Kinga Masiarz - kl.7b i Mikołaj Bieniek - kl.8a. Pierwsze miejsce wywalczyła Magdalena Kluska.

            22.04.2022 r. został wskazany przez SU  jako „zielony dzień”. Oznaczało to, że każdy uczeń miał mieć na sobie coś zielonego.  Członkowie szkolnej społeczności wzorowo wywiązali się z tego zadania. Korytarze przepełnione były różnymi odcieniami zieleni, dzięki czemu w szkolne mury wdarł się powiew wiosennej świeżości. W salach lekcyjnych powstały również gazetki o tematyce proekologicznej, na których znalazły się informacje wskazujące jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz jak duży wpływ na jego niszczenie mają działania człowieka.

            To nie koniec naszych działań. W dniach 21-22 kwietnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję POSPRZĄTAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ (#posprzątajznamimalopolskę, #sprzątaMYmałopolskę, ekoszkoła Małopolska, EkoMałopolska, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego) . Zadanie to realizowaliśmy we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kamienicy. Każdy oddział klas 1-8  sprzątał wyznaczony rejon, tj. chodniki i rowy przydrożne, rynek, ścieżkę rowerową, park przyrodniczy i plac zabaw. Udało się nam zebrać 18 worków śmieci o pojemności 120 l. Wynik ten nie jest jednak powodem do dumy, powinien raczej wywołać zadumę, bo te odpady nie wzięły się przecież z kosmosu...

              Wszystkim wychowawcom  i wolontariuszom należą się słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie w tak szczytną i pożyteczną akcję. Po przecież nikt z nas nie ma wątpliwości, że po 22 kwietnia Ziemi łatwiej się „oddycha”.

                             

             

        • Dzień Ziemi w SP1 Kamienica
          • Dzień Ziemi w SP1 Kamienica

            21.04.2022

            Dzień Ziemi w SP1 Kamienica

            1. Uczniowie klas 4-8 przygotowują ścienną gazetkę o tematyce proekologicznej, pokazującą nam, jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz jak duży wpływ na jego niszczenie mają działania człowieka. Oceny gazetki dokona Zarząd SU -22.04.2022r.

            2. 22.04.2022 SU ogłasza jako ”zielony dzień”- to znaczy każdy uczeń ma na sobie coś zielonego. Uczniowie klas 4-8 za wykonanie zadania otrzymają punkty w ramach Klasy na medal.

            3 Organizacja dla chętnych uczniów klas 4-8 szkolnego konkursu wiedzy o ochronie środowiska Eko-asy- 21.04.2022 r.

            4.Sprzątanie świata- akcja POSPRZĄTAJ Z NAMI MAŁOPOLSKĘ                  #posprzątajznamimalopolskę,#sprzątaMYmałopolskę, ekoszkoła Małopolska, EkoMałopolska,Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kamienicy- 21-22.-04.2022 r.

            SU  mgr Iwona Dominik mgr Aneta Kuziel  mgr Mariola Kozioł -Rusznarczyk  mgr Jolanta Łączek

            Dzien_Ziemi_w_SP1_Kamienica_1._Uczniowie_klas_4-8_przygotowuja_scienna_gazetke_o_tematyce_proeko.pdf

        • Wszystko, tylko nie plecak!
          • Wszystko, tylko nie plecak!

            03.04.2022

            Dzień bez plecaka - co to za zwyczaj?

            Dzień bez plecaka (ang. no backpack day) to dzień wybrany przez samorząd szkolny, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Nie jest to jednak jednoznaczne z zostawieniem w domu wszystkich niezbędnych w szkole rzeczy.

            Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. W tym celu posłużyć może wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek, a nawet legowisko dla zwierząt. Liczy się kreatywność i fantazja.

            Skąd wziął się z ten zwyczaj?

            Zwyczaj obchodów Dnia bez plecaka pochodzi z USA, gdzie dzieci w ten dzień przychodzą do szkół bez plecaków, a swoje książki i przybory przynoszą w plastikowych torbach lub po prostu w rękach. Jaki jest tego cel?

            Ma on na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich nawet na plecak.

            Dzień bez plecaka wymyślony został przez amerykańską aktywistkę i założycielką fundacji, Mongai Fankam. Autorka pomysłu będąc dzieckiem, podróżowała razem z matką do Kamerunu, w którym szybko zorientowała się, jakie trudności spotykają inne dzieci. Zainteresowała tematem nauczycieli oraz całą szkolną społeczność.

            Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka przyłączają się kolejne szkoły. Dzięki zbieranym datkom do najbiedniejszych państw wysyłane są całkowicie wyposażone plecaki dla maluchów.

            Zwyczaj trafił także do Polski i jest traktowany jako forma integracji, zabawy i odpoczynku od nauki.

            Dzień bez plecaka obchodzony był w naszej szkole 1 kwietnia. Kreatywność uczniów nie miała granic!

      • Godziny dzwonków

        Czwartek 02.05.2024
      • Librus Synergia
      • Librus Synergia
      • Librus Synergia
      • Biuletyn informacji publicznej
      • Librus Synergia
      • Librus Synergia