Powakacyjny powrót do szkoły pozwolił na łączenie przyjemnego z pożytecznym - sprawdzanie teorii w praktyce. Ponownie, po dłuższej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną, możliwymi stały się wycieczki klasowe.
Spotkanie z teatrem
Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznają różne teksty kultury, a wśród nich teatr. Zdobytą wiedzę teoretyczną mogli ugruntować w bliskim kontakcie z teatrem. Odwiedzili Teatr Współczesny i Teatr „Groteska”, gdzie obejrzeli różne spektakle (m.in. „Kamienie
na szaniec”, „Przygody Tomka Sawyera”) i wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów oraz odkryli tajniki pracy niektórych ludzi teatru, dowiedzieli się też, że lalka lace w teatrze nierówna.
W ogrodzie nauki
Uczenie się przez doświadczenie przynosi pożądane efekty. Mogli się o tym przekonać uczestnicy wycieczki do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. W tym niezwykłym miejscu wielu ogrodowych instalacji uczniowie poznawali tajniki nauk ścisłych, przechodząc m.in. przez Dziurawy labirynt czy analizując Model Układu Słonecznego. Skorzystali też z Odlotowego Placu Zabaw.
Z legendą przez krakowski rynek
Zwiedzając Rynek Główny w Krakowie, uczniowie zbierali informacje, przygotowując się
do projektu związanego z legendą. Oglądane miejsca – punkty spaceru uwzględnią w pracach zespołowych poświęconych klasowemu spotkaniu z legendą.
Z historią w tle
Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa w Krakowie było lekcją interdyscyplinarną. Uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę odegrało lotnictwo w drugiej wojny światowej. Mogli też (niektórzy po raz pierwszy) dotknąć samolotu, zasiąść za jego sterami i na miejscu pasażera. Poznali informacje techniczne związane z maszyną latającą oraz niektóre zawody branży lotniczej.
Na pielgrzymim szlaku
Tegoroczni ósmoklasiści autokarem udali się do Częstochowy. Tam, podążając za przewodnikiem, uczestniczyli w lekcji historii tego miejsca. Zwiedzili Jasnogórski Skarbiec, gdzie m.in. mogli podziwiać wyroby złotnicze, jubilerskie, tkackie i płatnerskie, różne wota – w tym: wota wiernych z różnych krajów świata, wota polskich królów, szlachty oraz bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych. Wzięli udział w odsłonięciu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, Mszy Świętej i modlitwie różańcowej na jasnogórskich wałach.
U. Faltyn