• Nowi czytelnicy

• Nowi Czytelnicy Biblioteki Szkolnej i ogólnopolska kampania „Mała książka – Wielki człowiek”

9 grudnia 2021 r. roku uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami odwiedzili Bibliotekę Szkolną. Głównym celem wizyty było poznanie biblioteki oraz przygotowanie pierwszoklasistów do korzystania z jej zbiorów. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem, regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania. Dzieci w trakcie spotkania odczytały specjalny list od książki, z prośbą o jej dobre traktowanie, odpowiadały na zagadki i pytania związane z biblioteką.  Po prezentacji zbiorów dla najmłodszych pierwszoklasiści samodzielnie wypożyczyli książki.  Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom czytelnika, zakładkę do książki oraz wyprawkę czytelniczą z projektu „Mała książka – Wielki człowiek” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

W skład wyprawki czytelniczej weszły:

• „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, między innymi: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego. D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
          • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”- broszurka, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
          • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Za sprawą przygotowanej specjalnie książki Instytut Książki zaprosił pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.