• Światowy Dzień Tornistra

•

1 października obchodzony jest Światowy Dzień Tornistra, dlatego w tym dniu Samorząd Uczniowski wspólnie z pedagogiem rozpoczął akcję ważenia plecaków.   Każda klasa uczestniczyła też w krótkiej pogadance na temat ciężaru plecaków.

Akcja ważenia ma na celu uświadomienie, jak ciężkie plecaki mają uczniowie. To powinno zachęcić do odciążenia ich, bowiem ciężar plecaka nie powinien być większy niż 10 - 15% wagi ciała. Zbyt ciężki plecak może negatywnie wpływać na stan zdrowia (zwiększona częstotliwość bólów pleców, nabywanie lub pogłębianie wad postawy).

Ważne jest również, w jaki sposób plecak jest noszony. Plecak należy nosić na obu ramionach. Szelki plecaka nie powinny być za długie, bo powoduje to pogłębienie wygięcia dolnego odcinka kręgosłupa, a z czasem ból kręgosłupa w tym odcinku.