• Szkoła Promująca Zdrowie

• Współczesna szkoła ma do spełnienia  role w zakresie edukacji zdrowotnej, gdyż to właśnie ona powinna wskazywać prawidłowe wzorce postępowania, uczyć zdrowego stylu życia i wpajać uczniom potrzebę dbania o zdrowie swoje i innych. Tak więc zadaniem szkoły jest stworzenie takich warunków, w których dzieci nie tylko poznają właściwe sposoby postępowania, ale przejmują je jako normalne i podejmują konkretne działania na rzecz ochrony zdrowia.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamienicy  od wielu lat  zajmuje się promocją zdrowia i prowadzi edukację prozdrowotną. Troska o dobre samopoczucie uczniów i wszystkich pracowników jest jednym z priorytetów naszej działalności. Dążymy do tego, aby w szkole panowała dobra atmosfera, a cała społeczność podejmowała działania dla poprawy własnego samopoczucia  i zdrowia, ucząc się jak zdrowiej i lepiej żyć.

Zależało nam jednak na tym, aby działania w zakresie edukacji prozdrowotnej zintensyfikować, nadać im charakter ciągły i sprawić, aby stały się wyróżnikiem szkoły        w gminie. Uznaliśmy, że to zadanie świetnie wpisuje się w koncepcję Szkoły Promującej Zdrowie. Była to inicjatywa, która od razu zyskała akceptację całej społeczności szkolnej. Dążąc do realizacji tego pomysłu w dniu 11 września 2014 r. podjęliśmy stosowną Uchwałę Rady Pedagogicznej, podpisaliśmy deklarację przystąpienia do udziału  w programie i zaczęliśmy tworzyć działania na rzecz Szkoły Promującej Zdrowie. Wtedy też powołano szkolny zespół do spraw promocji zdrowia, dokonano wstępnej diagnozy potrzeb środowiska szkolnego, wyłoniono problem priorytetowy i opracowano pierwszy plan pracy, a następnie sprawozdania z kolejnych lat naszej działalności.  Po wytężonej pracy w okresie przygotowawczym i spełnieniu wszystkich wymagań Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamienicy została w grudniu 2016 roku przyjęta do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie uzyskując tym samym  zaszczytny Certyfikat przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Realizacja działań sprzyjających zdrowiu w okresie przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie miała głównie na celu zdobycie certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Uzyskanie tego certyfikatu we wrześniu 2019 roku wynikało przede wszystkim z ogólnej sytuacji panującej w szkole, której działania sprzyjają zdrowiu zarówno fizycznemu, jak  i psychicznemu. Jednym z głównych celów szkoły jest promocja zdrowia oraz stwarzanie warunków dobrego samopoczucia uczniów i nauczycieli, a także dobrej atmosfery do nauki i pracy. Problematyka zdrowotna w kontekście profilaktyki jest obecna w szkole we wszystkich aspektach jej funkcjonowania. Na co dzień tworzymy atmosferę sprzyjającą dobrej kondycji fizycznej, społecznej, psychicznej, emocjonalnej zarówno uczniów, jak i wszystkich pracowników szkoły. Dostrzegamy pozytywny wpływ realizacji projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” na całą społeczność szkolną, dlatego będziemy realizować jego założenia w kolejnych latach.